Máte doma kotel, do kterého musíte ručně přikládat? Pak k němu doporučujeme připojit akumulační nádobu. Ta dokáže pojmout přebytečně ohřátou vodu a uchovat teplo. Díky tomu budete efektivněji hospodařit s vytvořeným teplem a tím ušetříte výdaje za topení.
Jak efektivně hospodařit s teplem
Je stále spousta nemovitostí, především pak rodinných domů, které pro topení využívají kotle s ručním přikládáním. Aby takový kotel pracoval co nejefektivněji, je dobré k němu připojit akumulační nádrž.
Nádoba připojená ke kotli dokáže pojmout přebytečně ohřátou vodu, kterou později opět využije. Díky tomu budete s vytvořeným teplem efektivněji hospodařit. Jak? Všechno palivo totiž spálíte s maximální účinností a výkonu kotle. Ve výsledku spotřebujete mnohem méně paliva oproti tomu, když akumulační nádrž nemáte.
Kalkulačka ceny plynu
Porovnejte si ceny plynu a spočítejte si možnou úsporu.Akumulační nádoba ze sebe vydá teplo ve chvíli, kdy kotel dohasíná nebo nemůžete přiložit. Například v noci nebo když jste mimo domov. Používáním nádoby navíc prodloužíte životnost kotle a komínu díky minimální tvorbě kyselin a dehtu, které vznikají nesprávným spalováním při nízkém výkonu kotle.
Jak velkou akumulační nádrž vybrat?
Nejčastěji používané akumulační nádrže u rodinných domů mají válcový tvar a velikost 800 až 1 000 litrů s izolační vrstvou kolem 8 až 10 centimetrů. Při výběru zásobníku je třeba zvážit objem vody v topném systému a výkon kotle. Důležité je také změřit šířku a výšku nádoby, aby se pohodlně vešla na požadované místo. Použít lze také více propojených nádrží. Všechny varianty doporučujeme konzultovat s odborníkem.
Kam umístit akumulační nádrž?
Akumulační nádrž se umisťuje co nejblíže ke kotli, čímž se minimalizují tepelné ztráty. Zásobník by se neměl umisťovat do vlhkého prostředí. Vlhkost má negativní vliv na životnost nádrže. Pokud nádrž umisťujete do sklepa, doporučujeme ji natřít antikorozním nátěrem. Pokud se chystáte investovat do nové akumulační nádrže, doporučujeme využít některý z dotačních programů. Například senioři nebo domácnosti s nižšími příjmy mohou od 1. září 2024 čerpat z dotace Nová zelená úsporám Light a ostatní pak mohou žádat příspěvky z dotačního programu Nová zelená úsporám Standard či Oprav dům po babičce.[1]