Máte za sebou vydařený večírek a nejste si jisti, zda můžete sednout za volant? Foukněte si do alkohol testeru. Ten vám ukáže, kolik máte zbytkového alkoholu v krvi. Než si jeden takový pořídíte, zvažte různé možnosti.
Proč mít po ruce alkohol tester?
Alkohol tester je nezbytnou pomůckou pro jednoduché a přesné zjištění přítomnosti alkoholu v krvi. Na trhu se dají sehnat různé typy, které jsou určené pro orientační domácí testování i pro pravidelné kontroly většího počtu lidí, například na pracovišti. Podívejte se, co byste před výběrem alkoholového testeru měli vědět.
Na českých silnicích platí nulová tolerance alkoholu v krvi. Řidič může usednout za volant pouze tehdy, pokud je naprosto střízlivý. A to v zájmu bezpečnosti své i ostatních. Jenže odhadnout po večírku, zda jste střízliví, a zda vypitý alkohol vyprchal, je těžké. I když se můžete cítit dobře, v krvi může stále kolovat zbytkové množství alkoholu.
Za jak dlouho tělo odbourá alkohol?
Po konzumaci alkoholu často nastává otázka, za jak dlouho bude člověk opět střízlivý. Existují nejrůznější online alkoholové kalkulačky, ale výsledek je vždy pouze orientační. Nejpřesněji zjistíte stav střízlivosti pomocí alkohol testeru.
Jak vybrat vhodný alkohol tester?
Na trhu jsou k dostání 3 druhy:
- jednorázové
- elektronické s polovodičovým senzorem
- elektronické s elektrochemickým senzorem
1. Jednorázový alkohol tester
Má podobu detekční dýchací trubičky (s balónkem či bez). Stojí pár desítek korun a hodí se pro méně časté orientační testování. Alkohol v dechu detekuje pomocí chemické reakce a výsledek se odečítá podle intenzity zbarvení trubičky.
2. Elektronický alkohol tester s polovodičovým senzorem
Je levnější variantou pro pravidelné domácí testování. Před použitím se musí zahřát čidlo na vysokou teplotu, proto je třeba myslet na častou výměnu baterií. Výsledky měření ovlivňují další chemické látky v dechu (kofein, mentol ze zubní pasty či žvýkačky, cigaretový kouř).
3. Elektronický alkohol tester s elektrochemickým senzorem
Má vysokou spolehlivost. Často se používá k hromadnému testování zaměstnanců i pro přesné pravidelné domácí testování. Má nižší energetickou spotřebu a delší životnost. Nereaguje na další chemické látky obsažené v dechu.
Kalibrace alkohol testeru
Elektronické alkohol testery musejí být pro přesné měření po určité době kalibrované. Kalibraci provádí výrobce. Ten také určí, za jakou dobu nebo po kolika testováních se musí přístroj kalibrovat. Při výběru svého domácího alkohol testeru si zjistěte, jak často je nutné kalibraci na vašem vybraném modelu provádět a kolik stojí.
Pokud často řídíte, je alkohol tester dobrou investicí. Je zbytečné doplatit na zbytkový alkohol při obyčejné policejní prohlídce nebo při dopravní nehodě. Pokud vám bude v takových případech zjištěn zbytkový alkohol v krvi, můžete se potýkat s tučnou pokutou, zákazu řízení a v případě dopravní nehody i odmítnutí pojišťovny proplatit škodu z povinného ručení či havarijního pojištění.