Přírodní deodoranty jsou v posledních letech čím dál populárnější. Více nám začíná záležet na tom, co si nanášíme na tělo. A čím dál častěji hledáme způsoby, jak minimalizovat chemii v kosmetice. Sama jsem byla zvědavá, jestli opravdu fungují a jestli stojí za to vyměnit klasické deodoranty za ty přírodní. 

Hliníkové soli, parabeny a syntetické parfemace, které klasické deodoranty či antiperspiranty obsahují, jsou obzvlášť problematické pro citlivou pokožku. Výhodou přírodních variant je nejen ta, že nezahrnují chemii, ale také že nebrání pocení. Pocení je přirozený mechanismus těla, který reguluje teplotu a pomáhá vylučovat toxiny. Na rozdíl od antiperspirantů, které ucpávají potní žlázy, přírodní deodoranty pouze neutralizují zápach. Nemusí tak být vhodné například pro aktivní sportovce nebo někoho, kdo se nadměrně potí a nechce být svému okolí se zápachem na obtíž.[1]

Jak přírodní deodoranty fungují?

Základem většiny přírodních deodorantů jsou:

  • jedlá soda, která zmírňuje nepříjemný zápach,

  • kamenec draselný neutralizující pachy,

  • hydratující rostlinné oleje a másla,

  • esenciální oleje dodávající deodorantu vůni.

Pokud máte sklony k zarudnutí nebo vyrážce, zkuste deodoranty bez obsahu sody, které namísto toho využívají jemnější složky, jako je kaolinový jíl. Péče o pleť je pro mné logicky prioritou. Oblíbený esenciální olej je levandulový, já osobně dávám přednost spíše citrusovým variantám, která krásně svěže voní. Výhodou je také to, že jsou přírodní deodoranty šetrné jak k lidské pokožce, tak také šetří životní prostředí. Spousta z nich se navíc prodává v recyklovatelných či znovupoužitelných obalech.

Moje zkušenosti s přírodními deodoranty

Já sama jsem v průběhu let vyzkoušela různé značky a typy přírodních deodorantů, od tuhých přes krémové až po spreje. Každý měl své pro a proti. Tuhé deodoranty mi přišly nejpraktičtější. Snadno se aplikují a většina z nich nezanechává bílé stopy na oblečení. Vyzkoušela jsem například deodorant s vůní citronové trávy. Voněl krásně svěže a působit vydržel téměř celý den. Jediný problém nastal při delší fyzické zátěži, kdy už nestačil neutralizovat zápach. Naopak deodorant s obsahem sody mi způsobil drobnou vyrážku. Pokud máte citlivou pokožku jako já, doporučila bych varianty bez sody.

Krémové deodoranty

Krémové deodoranty se mi zpočátku zdály složitější na použití, protože je musíte nanášet prsty, a tím pádem i dost nepraktické. Jakmile jsem si ale zvykla, zjistila jsem, že jsou velmi účinné. Příjemně voní a pokožku zanechávají příjemně hebkou. Hodí se však spíše ve chvíli, kdy jste doma. Na cestování se nejedná o praktické balení ani aplikaci. Navíc jsou krémové deodoranty mastnější a některé z nich zanechávají stopy na oblečení.

Jaké jsou přínosy medu?

Med dopřeje svým „uživatelům“ více zdraví i krásy. Podívejte se na další výhody.

Přírodní spreje

O těch se říká, že jsou nejvhodnější variantou přírodního deodorantu pro citlivou pokožku. Jejich vůně je svěží, mírná a rychle se vstřebávají. Jedinou nevýhodou byla kratší výdrž, takže jsem je musela během dne opakovaně aplikovat.

Příště, až si budu kupovat nový deodorant, sáhnu po tuhé variantě. Každému však vyhovuje něco jiného, proto bych být vámi nezahazovala žádnou z možností. Jestliže přeci jen upřednostníte klasický deodorant před tím přírodním, dejte si pozor především na parabeny a hliníkové sloučeniny. Ty blokují potní žlázy a některé studie potvrdily, že se podílí na vzniku zdravotních problémů. 

Při výběru přírodního deodorantu zvažte citlivost pokožky

Pokud máte citlivou pokožku, volte deodoranty bez obsahu sody. Také je důležité při výběru vzít v potaz míru pocení. Trápí-li vás nadměrné pocení, vyzkoušejte pudrové deodoranty či tuhé krystaly. Na závěr si vyberte vůni, která vám vyhovuje. Jestliže vás trápí alergie, anebo máte citlivější pokožku, zvolte variantu bez parfemace.