Donald Trump bez předchozího ohlášení vydal v pátek vlastní kryptoměnu s názvem $TRUMP. První zájemci si ji kupovali za 0,18 USD, v neděli ji mohli prodat za 72 USD. Dokážete si tak představit, na kolik si přišli, pokud se tito pohotoví investoři aktiva zbavili. Udělali dobře? Neměli počkat? Je to jen začátek a čeká další Trumpův výstřelek raketový vzestup? Nebo čeká většinu nadšenců jen zbytečná ztráta peněz?

Fenomén Donald Trump

Donald Trump nastupuje do Bílého domu ve velkém stylu. Ještě ani nesložil slib a už rozhýbal geopolitickou scénu, donutil přemýšlet o bezpečnosti na svých hranicích Dány (respektive autonomní oblast Grónsko), Panamu a sousední Kanadu. A hranice přepsal i na světových trzích. Tržní kapitalizace jeho kryptoměnového projektu $TRUMP se vyšplhala na hodnotu mnoha miliard dolarů. A to svou kryptoměnu, meme coin, či chcete-li token představil teprve v pátek.[1]

Kryptoměnu vlastní firmy spojené se samotným Trumpem. A samotného byznysmena a politika pohádkově obohatily. Ještě před zahájením prodeje byl Trump na 415. příčce mezi nejbohatšími lidmi na světě. V neděli se dostal mezi TOP 25.

Vývoj Trumpovy kryptoměny na grafu vygenerovaném na serveru coingecko (Foto: Coingecko)
Vývoj Trumpovy kryptoměny na grafu vygenerovaném na serveru coingecko (Foto: Coingecko)

Kde pořídit $TRUMP?

O samotné spuštění se postarala platforma Solana, která je známá svou rychlostí transakcí a nízkými poplatky. Netrvalo dlouho a produkt zalistovaly i velké burzy jako Coinbase a Binance, přeci si nenechají ujít tuto jízdu. A přidávají se samozřejmě další. V neděli podvečer například platforma eToro, která se prezentuje jako sociální síť pro investory.

Máte zájem o $TRUMP

Můžete si ho zakoupit na platformě, kde se úspěšní investoři dělí o své úspěchy, a můžete se tak inspirovat.

Co je to $TRUMP?

Jak už zaznělo, tato kryptoměna vznikla 17. ledna. Sám Donald Trump označuje projekt za memecoin. A co je to memecoin? To je druh kryptoměny, které jsou inspirovány internetovými memy nebo kulturními a jinými fenomény. A Trump bezesporu fenoménem je. Konec konců na svůj kousek dal zvěčnit i bojovný pokřik „Fight, fight, fight.“ Ten zazněl z jeho úst loňský červenec krátce poté, co se zakrváceným uchem přežil pokus o atentát a vyburcoval dav svých příznivců. Dal jim najevo, že je naživu. Prezident USA z výroku učinil marketingový nástroj. Přežije ale jeho kryptoměna?

Co říkají odborníci a média na nákup $TRUMP?

Pomineme-li morální dilema, že Donald Trump zneužívá funkci amerického prezidenta, tedy pozici nejmocnějšího muže na světě. A ještě k tomu nový produkt propaguje na sociální síti svého poradce Elona Muska, který rovněž protěžuje memecoiny. Co říkají experti o budoucnosti samotného $TRUMP? Trump se po vyhraných volbách postaral o raketový vzestup Bitcoinu, který pokořil i magickou hranici hranici 100 tisíc dolarů. Na této vlně se svezla i další krypta jako Ethereum. Mnozí odborníci předpovídají, že nedávný tah může celý trh rozkolísat. Republikánský politik tak sice během krátké chvíle vydělá balík, může ale celé odvětví poslat do kytek, nebo alespoň na nějakou dobu uzemnit.

Rychlokurz na kryptoměny

Jak vydělat peníze z kryptoměny? Podívejte se na veškeré výhody a nevýhody.

„Pokud v roce 2025 Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států přimhouří oči, spotřebitelé by mohli zůstat zcela bez ochrany před finančními ztrátami. Zvláště když praskne další bublina s memecoinem,“ řekla listu The Guardian Larisa Yarovayová z centra pro digitální finance Univerzity ze Southamptonu. Krátce shrnul své obavy o investory také bývalý člen vedení Coinbase Nick Tomaino: „Trump vlastní 80 % a načasování před inaugurací je predátorské, a mnozí lidé kvůli tomu přijdou k úhoně.“[2]

Nedůvěru projevují i odborníci z českých vod, i když se špetkou naděje pro spekulanty. „Trump se svým $TRUMP tokenem začal docela vysokou a rizikovou hru. Vypadá to na velký podvod, který ale může vyjít. Nejde o to, že je to memecoin, shitcoin, or whatever, ale celkový kontext,“ napsal expert na krypto z Karlovy univerzity Ladislav Krištoufek.[3]

Nadšený je naopak Trumpův poradce právě v oblasti kryptoměny a umělé inteligence David Sacks: „Nadvláda teroru proti kryptu je pryč. Inovace krypta ve Spojených státech právě začala.“ Nesmíme ale pominout tak trochu střet zájmů, který tento poradce má.[4]

Udělejte si názor sami. Investice do kryptoměny jsou vždy rizikem. Mnozí v něj mají takovou důvěru, že pomocí něj spoří na důchod. Mnozí ale také přišli o nemalou část svého jmění. Pokud nemáte odvahu, můžete samozřejmě zůstat u klasického způsobu zhodnocování, jako jsou spořicí účty nebo termínované vklady.